Головна » Статті » Мої статті

ОРФЕЙ І ЕВРЕДІКА

Орфей і Еврідіка

 

На півночі Греції , у Фракії , жив співак Орфей . 

Чудовий дар був у нього , і слава про нього йшла по всій грецькій землі.   

За чарівність пісні полюбила його красуня Еврідіка і стала його дружиною. Але щастя їх було недовговічне. Одного разу Орфей і Еврідіка відпочивали у лісі. Орфей грав на своїй семиструнній кіфарі і співав, а Еврідіка збирала квіти на галявинах .   Непомітно вона відійшла далеко від чоловіка , в лісову глушину і раптом їй здалося , що хтось , ламаючи сучки , женеться за нею.  Вона злякалася і , кинувши квіти , побігла назад , до Орфея . Бігла вона, не розбираючи дороги , по густій ​​траві, і в стрімкому бігу ступила в зміїне гніздо. Змія обвилася навколо її ноги і вжалила . Еврідіка голосно закричала від страху, болю і впала на траву. Орфей почув здалеку жалібний крик дружини і поспішив до неї. Але він побачив , як між дерев майнули великі чорні крила , - це Смерть забирала Еврідіку в підземне царство. 

Горе Орфея не знало меж. Він пішов від людей і цілі дні проводив на самоті  блукаючи по лісах , а свою тугу виливав у піснях. І така сила була в цих тужливих піснях , що дерева сходили зі своїх місць і оточували співака. Звірі виходили з нір, птиці покидали свої гнізда , камені зсувалися ближче . І всі слухали , як він сумував за своєю коханою.

Проходили дні і ночі, але Орфей не міг втішитися , його печаль росла кожну хвилину.

- Ні , не можу я жити без Еврідіки ! - Говорив він. - Не мила мені земля без неї. Нехай мене теж візьме Смерть хай хоч в підземному царстві буду разом з моєю коханою. Але Смерть не приходила. І тоді Орфей прийняв рішення відправитися в царство мертвих .

 Вхід у в підземне царство шукав він довго і , нарешті , в глибокій печері Тенара знайшов струмочок , який стікав в підземну річку Стікс . По руслу цього струмка Орфей спустився глибоко під землю і дійшов до берега Стіксу . За цією річкою починалося царство мертвих .

Чорні та глибокі води ріки Стікс , страшно живому ступити в них.  Тихий плач та зітхання чув Орфей за спиною у себе - це тіні померлих чекали переправи в країну, звідки нікому немає повернення .  

Ось від протилежного берега відокремився човен : перевізник мертвих , Харон , плив за новими померлими. Мовчки причалив до берега Харон і тіні покірно заповнили човен. Орфей став просити Харона :

- Перевези і мене на той берег ! Але Харон відмовив :

 - Тільки мертвих я перевожу на той берег . Коли ти помреш , я приїду і за тобою !

- Зглянься ! - Благав Орфей . - Я не хочу більше жити ! Мені важко одному залишатися на землі ! Я хочу побачити мою Еврідіку !   

Суворий перевізник відштовхнув його і вже хотів відчалити від берега , але жалібно задзвеніли струни кіфари , і Орфей заспівав. Під похмурими склепіннями Аїда рознеслися сумні і ніжні звуки. Зупинилися холодні хвилі Стіксу , і сам Харон, спершись на весло , заслухався. Орфей увійшов у човен , і Харон слухняно перевіз його на інший берег. Почувши гарячу пісню живого про щиру любов , з усіх боків зліталися тіні мертвих . Сміливо йшов Орфей по безмовному царству мертвих , і ніхто не зупинив його .

Так дійшов він до палацу повелителя підземного царства - Аїда і вступив в обширний і похмурий зал. Високо на золотому троні сидів грізний Аїд і поряд з ним його прекрасна цариця Персефона .

З блискучим мечем у руці , в чорному плащі, з величезними чорними крилами , стояв за спиною Аїда бог Смерті , а навколо нього юрмилися його служники , Кери  що літають на полі битви і віднімають життя у воїнів . Осторонь від трону сиділи суворі судді підземного царства і судили померлих за їх земні справи.

У темних кутках залу , за колонами , ховалися Спогади . У них в руках були бичі з живих змій , і які боляче жалили.

Багато всяких чудовиськ побачив Орфей у царстві мертвих : Ламію , яка краде ночами маленьких дітей у матерів , і страшну Емпузу з ослячими ногами , п'є кров людей , і лютих Стігійських собак.

Тільки молодший брат бога Смерті - бог Сну , юний Гипнос , прекрасний і радісний , носився по залу на своїх легких крилах , тримаючи в срібному розі сонний напій , якому ніхто на землі не міг противитися , - навіть сам великий Громовержець Зевс засинає , коли Гипнос бризкає в нього своїм зіллям.

Аїд грізно глянув на Орфея , і все навколо затремтіло. Але співак наблизився до трону похмурого владики і заспівав ще натхненніше : він співав про своє кохання до Еврідіки .

Ледь не дихаючи слухала пісню Персефона , і сльози котилися з її прекрасних очей. Грозний Аїд схилив голову на груди і замислився. Бог Смерті опустив вниз свій блискучий меч . Співак замовк , і залу наповнило довге мовчання . Тоді підняв голову Аїд і спитав:

- Що ти шукаєш , співак , в царстві мертвих? Скажи , чого ти хочеш , і я обіцяю тобі виконати твоє прохання Орфей відповів Аїду :

- Владико ! Коротке наше життя на землі , і всіх нас коли-небудь наздоганяє Смерть і веде в твоє царство , - ніхто зі смертних не може уникнути її. Але я , живий , сам прийшов у царство мертвих просити тебе : поверни мені мою Еврідіку ! Вона ще так мало жила на землі , так мало встигла порадіти , так недовго любила ... Відпусти  повелителю її на землю ! Дай їй ще трохи пожити на світі , дай насолодитися сонцем , теплом і світлом і зеленню полів , весняної принадністю лісів і моєю любов'ю . Адже все одно після вона повернеться до тебе !

Так говорив Орфей і просив Персефону :

- Попроси за мене , прекрасна цариця ! Ти ж знаєш , як прекрасне життя на землі ! Допоможи мені повернути мою Еврідіку !

- Хай буде так , як ти просиш ! - Сказав Аїд Орфею . - Я поверну тобі Еврідіку . Ти можеш відвести її з собою наверх , на світлу землю. Але ти повинен обіцяти ...

- Все, що накажеш ! - Вигукнув Орфей . - Я готовий на все , щоб побачити знову мою Еврідіку !

- Ти не повинен бачити її , поки не вийдеш на світ , - сказав Аїд . - Повертайся на землю і знай: слідом за тобою буде йти Еврідіка . Але не оглядайся назад і не намагайся подивитися на неї. Оглянешся - втратиш її навіки !

Тоді Аїд наказав Еврідіці йти за Орфеєм .

Швидко попрямував Орфей до виходу з царства мертвих . Як дух , минув він країну Смерті , і тінь Еврідіки йшла за ним. Вони увійшли в човен Харона , і той безмовно перевіз їх назад до берега життя.  

 Крута кам'яниста стежка вела наверх , на землю. Повільно піднімався в гору Орфей . Темно і тихо було навколо, тихо було і у нього за спиною , немов ніхто не йшов за ним. Тільки серце тихенько стукало :

« Еврідіка ! Еврідіка ! »

Нарешті попереду стало світлішати , близький був вихід на землю і ось вже все стало ясним навколо .

Тривога стиснула серце Орфея : чи тут Еврідіка ? Чи йде за ним ? Забувши все на світі , зупинився Орфей і озирнувся .

- Де ти , Еврідіка ? Дай поглянути на тебе ! На мить , зовсім близько , побачив він милу тінь , дороге , прекрасне обличчя ... Але лише на мить . Негайно відлетіла тінь Еврідіки , зникла , розтанула в мороці .

- Еврідіка ? !

З відчайдушним криком Орфей став спускатися назад стежкою і знову прийшов на берег чорного Стіксу і кликав перевізника . Але даремно він благав і кликав : ніхто не відгукнувся на його благання . Довго сидів Орфей на березі Стіксу один і чекав. Він не дочекався нікого .

Довелося йому повернутися на землю і жити . Але він не міг забути свою єдину любов - Еврідіку , і пам'ять про неї жила в його серці і в його піснях.

                                                                                    

Категорія: Мої статті | Додав: Miroslava (28.09.2013)
Переглядів: 7446 | Рейтинг: 4.5/37